Klajā nākusi ideja par Eiropas kultūras mantojuma loteriju
Eiropas Parlamenta (EP) deputāte no Francijas Katrīna Griseta (EP grupa Patrioti Eiropai) vērsusies pie Eiropas Komisijas ar jautājumu, vai tā būtu gatava apsvērt ideju par Eiropas kultūras mantojuma loteriju, kas būtu atbrīvota no nodokļiem. Griseta vēsta, ka šāda iniciatīva varētu palīdzēt finansēt Eiropas kultūras mantojuma atjaunošanu, kā piemēru minot 2019. gada Parīzes Dievmātes katedrāles ugunsgrēku. Komisijas atbilde tiek gaidīta.
Prakse ar loteriju palīdzību vākt līdzekļus sabiedriski nozīmīgiem mērķiem Eiropā ir zināma kopš 15. gadsimta. 1441. gadā Beļģijas pilsētā Brigē norisinājās pirmā nozīmīgā loterija, par ko saglabājušās liecības līdz mūsu dienām. Ar loterjias palīdzību tika savākti līdzekļi soda naudas samaksai pilsētas konfliktā ar Burgundijas hercogu Filipu III Labo (Philip III The Good).
Šis veiksmes stāsts izplatījās ļoti ātri, un citas pilsētas sāka kopēt Briges piemēru. Reģionā, kur šobrīd atrodas Beļģija, Nīderlande, Luksemburga, Ziemeļfrancija un Rietumvācija līdz 1500. gadam bija jau 82 loterijas. Pārsvarā līdzekļi tika vākti, lai stiprinātu aizsardzību un palīdzētu nabadzīgajiem.
Arī mūsdienās Eiropā valstu loterijas atbalsta kultūru, sportu, izglītību, veselību, vides aizsardzību u.c. jomas. Tādējādi par loterijas biļetēm iztērētā nauda atgriežas sabiedrībā.